Wszystko, co musisz wiedzieć o leasingu samochodów
Kupno własnego samochodu to zazwyczaj spora inwestycja, zwłaszcza dla przedsiębiorców. Auta powinny być w jak najlepszym stanie, aby jak najdłużej nam służyły. Co jednak zrobić, gdy zabraknie środków pieniężnych? Popularną odpowiedzią jest wzięcie samochodu w leasing. Opcja ta oferuje wiele korzyści, aczkolwiek nie zawsze będzie opłacalna dla każdego. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładniej tematowi leasingu pojazdów, omawiając jego zalety i wady oraz tłumacząc jego różne formy. Zapraszamy do lektury!
Na czym polega leasing samochodów?
Leasing samochodów to forma finansowania, która umożliwia osobom prywatnym oraz firmom korzystanie z pojazdu bez konieczności jego kupna. W ramach umowy leasingowej leasingodawca udostępnia klientowi auto na określony czas i za określoną opłatę miesięczną. Istotą jest to, że klient nie staje się właścicielem pojazdu, lecz jedynie korzysta z niego na sprecyzowanych warunkach umowy. Podczas jej trwania to on ponosi wydatki związane z korzystaniem z pojazdu, które zazwyczaj zawierają koszty eksploatacji, ubezpieczenia, a także amortyzacji. Po zakończeniu umowy istnieje możliwość wykupienia pojazdu od leasingodawcy, zwrócenia go lub przedłużenia umowy na nowych warunkach.
Czy opłaca się brać auto w leasing?
Decyzja o wzięciu auta w leasing może być bardzo opłacalna pod wieloma względami. W porównaniu z zakupem samochodu na kredyt wymagane wkłady własne przy tej formie finansowania są zazwyczaj niższe lub nawet żadne. Zatem osoby, które nie mają dużych środków na poczet pierwszych kosztów, zdecydowanie na tym zyskają. Ponadto klienci często mogą negocjować różne warunki umowy, takie jak jej okres ważności, limit kilometrów czy nawet rodzaj opłat.
Należy również wspomnieć o korzyściach dla firm. Leasing samochodów (np. dostawczych lub naczep) daje przedsiębiorcom możliwość rozwoju swoich usług bez konieczności dużej inwestycji. Mogą też oni skorzystać z różnych ulg podatkowych. W związku z tym, że to leasingodawca ponosi ryzyko utraty wartości samochodu w czasie, klient nie musi się martwić o koszta amortyzacji.
Jakie są minusy leasingu?
Podobnie jak każda inna forma finansowania, leasing samochodów ma również pewne wady. Oto kilka głównych minusów:
- brak własności: klient nie staje się właścicielem pojazdu, a to oznacza różne ograniczenia związane z modyfikacją auta bądź swobodnością jego użytkowania. Użyczenie samochodu w leasingu innej osobie i wyjazd nim za granicę zazwyczaj są odpłatne lub wymagają zgłoszenia do leasingodawcy;
- dodatkowe koszty: pomimo niskich wymaganych wkładów własnych leasingobiorca jest zobowiązany do innych wydatków, takich jak opłaty za przekroczenie limitu kilometrów, nadmierne zużycie pojazdu albo kara za wcześniejsze zakończenie umowy;
- ryzyko zmiany warunków umowy: w różnych przypadkach leasingodawca będzie zmuszony zmienić kontrakt. Nowe warunki nie zawsze okażą się korzystne dla klienta;
- brak sposobności zysku z wartości pojazdu: w przypadku zakupu samochodu na kredyt klient ma możliwość odzyskania części pieniędzy poprzez sprzedaż pojazdu w przyszłości. W leasingu, gdzie nie jest on właścicielem, taka opcja nie istnieje.
Warto jednakże podkreślić, że te wady nie są absolutne. Zmiany w zobowiązaniach finansowych lub warunkach wcale nie muszą się pojawić. Nie wszystkim też będzie przeszkadzał brak posiadania pojazdu na własność. Wszystko zależy od potrzeb i perspektyw leasingobiorcy.
Leasing samochodów dla osoby prywatnej
Mimo że leasing aut zdecydowanie bardziej kojarzy się z inwestycjami przedsiębiorczymi, osoby prywatne także często korzystają z tej opcji. W przeciwieństwie do procedur kredytowych proces zawarcia umowy leasingowej jest bardzo prosty i wymaga zaledwie paru dokumentów. Czasem wystarczy sam dowód osobisty. Ponadto czas potrzebny na uzyskanie leasingu wynosi tylko kilka dni!
Taką formę sfinansowania samochodu preferują przede wszystkim osoby, którym nie zależy na długoterminowym użytku pojazdu (np. przez więcej niż kilka lat). Leasing samochodów osobowych dla osoby prywatnej jest również dobrym wyborem w przypadku, gdy środki finansowe potrzebne na wykupienie auta pojawią się dopiero w przyszłości. Pozwoli to korzystać z wybranego pojazdu przed jego nabyciem.
Leasing samochodu bez zdolności kredytowej
Niekiedy uzyskanie kredytu na zakup samochodu może być nierealne ze względu na brak zdolności kredytowej albo złą historię nieterminowych spłat. W takich sytuacjach leasing auta jest alternatywnym rozwiązaniem, bowiem wiele firm oferuje tak zwane leasingi bez BIG (Biuro Informacji Gospodarczej) lub bez BIK – Biuro Informacji Kredytowej. Teoretycznie więc nie sprawdzą one naszej przeszłości w obrębie finansowym. W praktyce jednak wygląda to tak, że nie wpłynie ona na możliwość zawarcia umowy, ale przyczyni się do wymogu większego wkładu własnego.
Ile trzeba zarabiać, żeby wziąć auto w leasing?
Aby wziąć pojazd w leasing, kwota, jaką trzeba zarabiać, zależy od wartości samochodu oraz planu spłaty rat. Osoby prywatne często wybierają samochody osobowe, których miesięczna rata zazwyczaj mieści się w przedziale od kilkuset do 2 tysięcy złotych. Natomiast w przypadku przedsiębiorstw leasingodawca może wymagać dużo większych przychodów, na poziomie przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Leasing aut dostawczych czy też naczep i busów oznacza znacznie wyższą ratę, zwłaszcza gdy posiadamy ich wiele.
Na czym polega leasing 101%?
Stopa procentowa leasingu to zazwyczaj dodatkowa kwota liczona od wartości pojazdu, która złoży się na całkowity koszt finansowania samochodu. Na dość dosadnym przykładzie pojazd wart 100 tysięcy na oprocentowaniu 200% na koniec wyniesie nas łącznie 200 tysięcy złotych. Nie ma jednak powodów do obaw – zdecydowana większość leasingodawców oferuje umowy o stopie 30%. Wyjątkiem jest leasing samochodów używanych. Jego oprocentowanie czasami dochodzi do ponad 40%.
Na czym więc polega leasing 101%? Otóż w ramach taktyki marketingowej niektóre firmy oferują bardzo niskie oprocentowanie finansowania, np. od 101 do 105 procent. Można nawet trafić na leasing pojazdu 100%, gdzie całkowity koszt powinien wynieść tyle, ile oryginalna wartość auta. Czy jest jakiś haczyk? Tak. Leasing 100% zazwyczaj dotyczy tylko nowych samochodów, a wymagany wkład własny będzie znacznie większy niż w przypadku finansowania o wyższym procencie. Odwrotnie jednak do tego ma się rata miesięczna, która zostanie w takim leasingu obniżona.
Decyzja o wzięciu auta w leasing zależy od indywidualnych potrzeb i środków pieniężnych każdej osoby lub firmy. Dla wielu jest to atrakcyjna opcja ze względu na mniejsze niż w przypadku kredytów wymagane wkłady własne oraz elastyczność umów. Należy pamiętać jednak, że biorąc samochód w leasing, klient nie zostanie właścicielem pojazdu aż do momentu wykupienia, co niektórzy uznają za wadę. Na rynku można znaleźć mnóstwo ofert o różnym oprocentowaniu – jeśli nie macie pewności, jaką opcję wybrać, skonsultujcie się z doradcą finansowym. Bez względu na wybór, ważne jest, aby być świadomym wszystkich warunków umowy i ewentualnych kosztów z nią związanych.
No Comment